Sprinterski bieg na 200 metrów cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kibiców lekkiej atletyki. Blisko 20 sekund pasjonującej walki, w której wygenerować trzeba ogromną moc i pokonać 7 przeciwników. Wszystko, by na tym olimpijskim dystansie osiągać sukcesy.
Jak tego dokonać? Jak zmieniały się najlepsze wyniki w historii i czy obecny rekord na 200 metrów jest do pobicia? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie przedstawimy historię dystansu 200 m i zmieniający się najlepszy wynik.
Spis treści
Olimpijski dystans – 100m i 200 m – pasjonująca walka w sprintach
Niezależnie czy to mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie czy inne zawody zarówno 100 m, jak i 200 metrów to biegi zawsze wzbudzające duże emocje. Sport to dynamiczna walka i tak właśnie wyglądają sprinterskie biegi, nie ma więc zaskoczenia, że zawsze było to także dążenie do tego, by być najszybszym. Dla człowieka taką granicą przy 200 metrach było 20 sekund i pierwsze notowane zejścia z tego czasu były pod koniec lat 60-tych minionego wieku. Kluczowy był jednak ten moment, gdy w oficjalnych wynikach zaczęto notować setne sekundy.
Jak zmieniał się bieg na 200 m i rekord świata w tym biegu?
Pierwszy notowany rekord z uwzględnieniem setnych sekundy to 19.83 i wynik z 1968 zanotowany przez Amerykanina Tommie Smitha, na zmianę tego wyniku czekaliśmy 11 lat, aż do roku 1979 i wyniku Włocha Pietra Mennea, który osiągnął 19,72. Co ciekawe oba te wyniki były uzyskane na stadionie położonym powyżej 2000 metrów nad poziomem morza w Meksyku. Drugi z tych wyników do dziś pozostaje rekordem Europy. Kolejna zmiana miała miejsce dopiero 17 lat, gdy na scenie pojawił się wyjątkowy zawodnik, mistrz sprintów Michael Johnson.
W jednym roku wyśrubował wynik najpierw na poziomie 19,66, a potem aż do wyniku 19,32, który wydawał się być niedoścignionym osiągnięciem. I faktycznie można powiedzieć, że tak było, ponieważ kolejnych 15 lat nie było szans, by zbliżyć się do tego wyniku. Zmiana przyszła z Jamajki w postaci geniuszu, jakim był Usain Bolt. To on na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku pokonał ten wynik i osiągnął 19,30, a rok później ustanowił obowiązujący do dziś rekord na poziomie 19,19 sekundy.
W sierpniu tego roku minie 15 lat od tego wyniku i nie zanosi się, by ktoś miał pokonać wyjątkowy wynik jamajskiego sprintera. Jak długo poczekamy zaś na rekord świata w biegu na 200, który będzie poniżej 19 sekund? Wydaje się, że na tę chwilę w ogóle trudno o tego typu przypuszczenia, choć nie da się wykluczyć pojawienia sprinterskiego geniuszu.
Rekord świata kobiet – jak wyglądają osiągnięcia Pań na 200 metrów?
Sprinty mężczyzn zawsze wzbudzały większe zainteresowanie, jednak nie można zapominać o kobietach i ich osiągnięciach. A warto mieć to na uwadze, ponieważ mamy tutaj także swoje chwile chwały i pierwszy notowany z setnymi rekordowy wynik, który był udziałem Ireny Szewińskiej 22,21 z roku 1974, przez kolejny cztery lata był to rekord świata.
Został pokonany dopiero przez Maritę Koch z roku 1978, gdy osiągnęła 22,06, rok później 22,02 i tego samego roku 21,71, co był pierwszym zejściem poniżej 22 sekund. Rekord ten przetrwał aż do roku 1988, gdy pojawiła sie genialna Amerykanka Florence Griffith-Joyner, która jednego dnia pobiła rekord dwukrotnie, najpierw w półfinale Igrzysk Olimpijskich osiągając 21.56, a potem w finale 21,34.
Osiągnięty w 1988 roku rewelacyjny wynik jest aż po dzisiejszy dzień rekordem świata u kobiet. Minęło 36 lat i wynik nie został pobity, choć rok temu zbliżyła się do niego Sherica Jackson, osiągając wynik o 7 setnych gorszy od wyjątkowego rekordu.
Jestem zapalonym biegaczem i miłośnikiem sportu. Każdą wolną chwilę poświęcam na doskonalenie swojej kondycji fizycznej. Moja pasja do biegania zaczęła się kilka lat temu i od tamtej pory regularnie biorę udział w maratonach oraz lokalnych zawodach. Wierzę, że sport to nie tylko sposób na zdrowie, ale także na poznanie samego siebie i przekraczanie własnych granic.