Są dyscypliny, w przypadku których emocje sięgają zenitu już na starcie. Jedną z takich dyscyplin jest rywalizacja na 100 metrów. Czy wszyscy wiedzą, do kogo należy rekord świata na 100 metrów?
Lekkoatletyka często określana jest królową dyscyplin sportowych. Bieg na 100 metrów można określić jako swoistą perłę w koronie. Wyścig jest krótki, ale stężenie emocji zawsze osiąga nieprawdopodobne rozmiary. Można odnieść wrażenie, że dystans ten wzbudza zainteresowanie wszystkich tych, którzy kochają lekkoatletykę. Jaki jest rekord świata na 100 metrów? Do kogo należy?
Spis treści
Rekord na 100 metrów – najszybszy człowiek świata
Najszybszym człowiekiem globu jest pochodzący z Jamajki Usain Bolt. Bolta nie oglądamy na bieżni już od 2017 roku, ale można przypuszczać, że rekordzistą świata w biegu na 100 metrów będzie on jeszcze przez długi czas. Kariera Jamajczyka to było prawdziwe pasmo sukcesów. Sprint był dystansem stworzonym wprost dla niego. Jego 9,58 s po prostu wyprzedziło swoje czasy.
Nieprawdopodobna kariera Usaina Bolta
Możemy rozmawiać o ustanowieniu niebotycznego wyniku, ale trzeba też pamiętać o złotych medalach. Bolt podczas swojej kariery zdobył mnóstwo krążków z najcenniejszego kruszcu. Kiedy był w formie, absolutnie nie miał sobie równych.
Trzeba też przyznać, że w czasach Usaina Bolta Jamajka dominowała wśród sprinterów. Bolt to postać absolutnie wybitna, ale warto też pamiętać o wynikach, jakie osiągali Nesta Carter, Asafa Powell czy Yohan Blake. Z pewnością wielokrotnie można było usłyszeć o tym, że jamajską sztafetę niezwykle trudno jest pokonać. Nie miało znaczenia, czy czekały nas mistrzostwa świata, czy może zbliżała się rywalizacja na igrzyskach olimpijskich.
Rekord świata na 100 metrów – kiedy Usain Bolt objawił się światu?
Bolt od najmłodszych lat zapowiadał się na kogoś, kto może odegrać ogromną rolę na sprinterskim dystansie. Niemniej można powiedzieć, że Bolt pokazał się światu podczas igrzysk w Pekinie. Jamajski sprinter pobił rekord świata na 100 metrów, a potem powtórzył to w rywalizacji na dystansie 200 m. Do pełni szczęścia zabrakło sukcesu w sztafecie 4×100 m. Bolt i jego koledzy zostali zdyskwalifikowani.
Najważniejsze jednak jest to, co wydarzyło się rok później podczas mistrzostw świata w Berlinie. Powiedzieć, że Jamajczyk był wtedy nie do pobicia, to jak nic nie mówić. Bolt zdominował rywalizację na 100 i 200 metrów – w obu przypadkach ponownie skończyło się rekordem świata (odpowiednio 9,58 i 19,19 s). Wyniki osiągnięte w Berlinie do dzisiaj są poza zasięgiem. Jak długo przetrwają rekordy Bolta?
Rekord świata w biegu na 100 metrów pań
Wynik Usaina Bolta w biegu na 100 metrów rozbudza wyobraźnie (podobnie w przypadku dwa razy dłuższego dystansu), ale dobrze też spojrzeć na to wszystko z perspektywy pań. U kobiet najlepszym wynikiem jest 10,49 s – rezultat ten to dzieło Florence Griffith-Joyner. Warte podkreślenia jest również to, że rekord ten padł 16 lipca 1988 roku.
Nie tylko biegi na dystansie 100 i 200 m
Usain Bolt urodził się 21 sierpnia 1986 roku – tak można zacząć opowieść o najszybszym człowieku świata. Sportowcu, który ma na swoim koncie 8 złotych medali olimpijskich i 11 złotych medali mistrzostw świata. Do tego dochodzą jeszcze 2 srebrne i 1 brązowy medal mistrzostw świata. Ten ostatni krążek został zdobyty w 2017 roku w Londynie.
Choć Usain Bolt występem w stolicy Anglii pożegnał się z lekkoatletyką, wciąż był obecny przy sporcie. W lipcu 2018 roku Bolt zgłosił się na testy do australijskiego Central Coast Mariners. Jego przygoda z piłką nożną nie trwała długo, ale możemy być pewni, że świat sportu będzie go wspominał jeszcze przez wiele lat.
Jestem zapalonym biegaczem i miłośnikiem sportu. Każdą wolną chwilę poświęcam na doskonalenie swojej kondycji fizycznej. Moja pasja do biegania zaczęła się kilka lat temu i od tamtej pory regularnie biorę udział w maratonach oraz lokalnych zawodach. Wierzę, że sport to nie tylko sposób na zdrowie, ale także na poznanie samego siebie i przekraczanie własnych granic.