Rzut dyskiem 

Rzut dyskiem to konkurencja, która znana jest na całym świecie. Także Polska może pochwalić się kilkoma znaczącymi sukcesami.

Rzut dyskiem – opis konkurencji 

Każdy mężczyzna lub kobieta trzyma w swojej ręce dysk, który należy wyrzucić na jak największą odległość po wykonaniu zamachu. Rzut dyskiem to dyscyplina wchodząca w skład lekkoatletyki, która rozgrywana jest nie tylko na mistrzostwach świata, ale także olimpiadach. Już w trakcie igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji nie brakowało chętnych osób, które jedną ręką dążyły do tego, aby jak najdalej wyrzucić dysk.

Techniki rzutu dyskiem

Dzięki długiej historii tej konkurencji można dowiedzieć się, że pierwszym zawodnikiem był nie kto inny jak Perseusz. Od początku istnienia do dnia dzisiejszego technika rzutu dyskiem zmieniła się w niewielki sposób.

Zawodnik musi stanąć w wyznaczonym okręgu tyłem do kierunku, gdzie ma zostać wyrzucony dysk. W trakcie zawodów można zauważyć, że miejsce wyrzutu zawsze otoczone jest siatką z trzech stron dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Zawodnik rozpędza się poprzez robienie okrążeń dookoła własnej osi. Takie zachowanie nadaje rozpęd wyrzutowi, dzięki czemu dysk jest w stanie polecieć na naprawdę spore odległości. 

Rzut dyskiem to sport, który wymaga nie tylko koncentracji na tym, aby wykonać dobry ruch. To także siła i dynamika, które możliwe są dzięki regularnym treningom. Co ciekawe, wśród ćwiczeń, które sprawią, że każda osoba stanie się jeszcze skuteczniejsza, można zaliczyć wieloskoki, ale także ćwiczenia obrotowe. Oprócz tego, każde dziecko, które będzie chciało odnieść sukces oraz zawodowi sportowcy, muszą wykonywać również ćwiczenia, których celem jest wykształcenie odpowiedniego poziomu równowagi. 

Rekordy świata kobiet w rzucie dyskiem

Nie tylko mężczyźni, ale również kobiety startują w tej dyscyplinie. Wśród rekordów świata, jeżeli chodzi o kobiety, znajdują się: 

WynikZawodniczkaPaństwoData Miejsce
76,80 mGabriele ReinschNRD9 lipca 1988 rokNeubrandenburg
74,56 mZdeňka ŠilhaváCzechosłowacja26 sierpnia 1984 rokNitra
74,56 mIlke WyluddaNRD23 lipca 1989 rokNeubranderburg

W pierwszej dziesiątce, jeżeli chodzi o najbardziej utytułowane zawodniczki w rzucie dyskiem, nie znalazło się miejsce dla Polki.

Rekordy świata mężczyzn w rzucie dyskiem 

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to pierwsza trójka prezentuje się w sposób następujący:

WynikZawodnikPaństwoDataMiejsce
74,35 mMylokos AleknaLitwa14 kwietnia 2024 rokRamona
74,08 mJurgen SchultNRD6 czerwca 1986 rokNeubranderburg
73,88 m Virgilijus AleknaLitwa3 sierpnia 2000 rokKowno

Polski rzut dyskiem

Jeżeli chodzi o najbardziej utytułowanego polskiego zawodnika, to jest nim Piotr Małachowski. Zajmuje on 8 miejsce, jeżeli chodzi o rekordy świata (71, 84 m). Ma on na swoim koncie także medale – dwa srebra z igrzysk w 2008 i 2016 roku. Sam 8 rekord świata został przez niego ustanowiony 8 czerwca 2013 rok. Rekord Polski w rzucie dyskiem wśród kobiet należy do Renaty Katewicz, który zawodniczka ustanowiła 7 sierpnia 1988 rok w Łodzi. Wynosi on do dnia dzisiejszego 66,18 m.

Rzut dyskiem na pozór wydaje się łatwą dyscypliną, ale wcale taką nie jest.  Potrzebne są regularne treningi, aby dysk poleciał na naprawdę sporą odległość. Warto próbować, jeżeli ktoś chciałby mieć pewność co do tego, że w przyszłości uda mu się odnieść sukces. Kobiety mogą iść za przykładem Haliny Konopackiej, Joanny Wiśniewskiej. Ta ostatnia ma na swoim koncie aż 22 medale, więc jak widać jej trudy z pewnością się opłaciły.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *