Przyspiesz metabolizm dzięki kofeinie

kofeina

Uważa się, że kofeina została po raz pierwszy odkryta przez lokalne plemiona na Półwyspie Etiopskim. Uważa się, że jest to ojczyzna kawowca. Legenda głosi, że pasterz kóz Kaldi zauważył, że jego zwierzęta w nocy, jeśli jadły z jagód tej rośliny. On sam postanowił ich spróbować i od razu stał się bardziej czujny i energiczny. W późniejszym czasie ziarna kawy zostały przetransportowane do Arabii. Od tego momentu globalne rozprzestrzenianie się kofeiny stało się punktem centralnym dla handlu i stosunków handlowych między krajami. I nadal tak jest! Guru Wall Street często określają kawę mianem „czarnego złota”. Częściowo ze względu na charakterystyczny kolor, jaki przybiera po wypaleniu ziaren. A głównie z powodu jej stabilnej ceny!

Szacuje się, że ponad 80% osób dorosłych przyjmuje kofeinę codziennie – w filiżance kawy, w zielonej herbacie lub w postaci kofeiny bezwodnej. Są też kofeinowe batoniki i tabletki, napoje energetyczne, szampony na bazie kofeiny, witaminy i kremy do twarzy. Dodaje energii, poprawia nastrój i nasze zdolności poznawcze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za najczęściej stosowaną substancję psychoaktywną.

Regularne spożywanie kofeiny wiąże się również z przyspieszeniem spalania zbędnych kalorii i kilogramów. Jest doskonałym środkiem odtruwającym i moczopędnym. Co sprawia, że jest bardziej niż odpowiednia dla właściwej kontroli wagi. Daje Ci siłę, aby poradzić sobie z każdym rodzajem pracy fizycznej lub umysłowej, jednocześnie sprawiając, że czujesz się pełny. Wiele całkowicie naturalnych rozwiązań kształtujących sylwetkę zawiera go na liście składników aktywnych. Ponieważ kofeina jest również dobra dla skóry i odmładza ją, jest ona szeroko stosowana we współczesnych kosmetykach.

Dowiedz się więcej o kofeinie czytając cały artykuł poniżej!

Niemal każdy człowiek na świecie jest formą życia uzależnioną od kofeiny!

Kofeina jest drugim najbardziej popularnym i spożywanym codziennie napojem, a herbata zajmuje pozycję lidera. Ale czy wiesz, że niektóre odmiany herbaty zawierają kofeinę? Przykładem może być herbata czarna i zielona. A ile kofeiny znajduje się w codziennej filiżance kawy? Naukowcy ustalili, że przeciętnie jest to 94,8 mg.

Substancja ta jest popularna głównie ze względu na jej orzeźwiające i energetyzujące działanie. Do najbardziej znanych zalet kofeiny należy aktywne zwiększanie zdolności poznawczych. Pierwsza filiżanka kawy w ciągu dnia może zwiększyć Twoją wydajność o 25%. Każda kolejna wypita później – o 10-15%. To prowadzi nas do negatywnych skutków kofeiny, kiedy przekraczamy dzienną dawkę, która jest dla nas dobra. Podobnie jak w przypadku każdej innej substancji psychoaktywnej, można się uzależnić od kofeiny, co zazwyczaj prowadzi do jej odstawienia lub przedawkowania.

Zwiększ swój metabolizm dzięki kofeinie

Przyjrzyjmy się bliżej negatywnemu wpływowi kofeiny na organizm człowieka:

 •     Może ona zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
 •     Ponieważ kofeina jest silnym stymulantem, przedawkowanie jej może pozbawić Cię dobrej jakości snu i wywołać bezsenność.
 •     Kofeina jest bezpośrednio przenoszona przez mleko matki i nie jest zalecana dla kobiet karmiących piersią lub w czasie ciąży.
 •     Jako silna substancja psychoaktywna, jest również znany do wywoływania nerwowości i niepokoju.
 •     Ma również głęboki wpływ na układ pokarmowy, co może prowadzić do niestrawności i problemów żołądkowych.
 • Kofeina jest również dobra dla organizmu – oto niektóre z jej zalet:
 •     Naturalny spalacz tłuszczu i środek kształtujący sylwetkę;
 •     Działa zapobiegawczo przeciwko przejadaniu się;
 •     Wzmacnia wewnętrzne procesy metaboliczne, moczopędne i oczyszczające organizm;
 •     Zwiększa zdolności poznawcze, pomagając mózgu pamięci i funkcji koncentracyjnych;
 • Daje energię, wytrzymałość, i podnosi nastrój;

Kawa kontra kilogramy

Popularny mit, że filiżanka kawy pomoże Ci spalić nadmiar kalorii i tłuszczu jest w rzeczywistości prawdą. Kofeina i kilogramy to śmiertelni wrogowie. Ale nie dlatego, że ta pierwsza sprawia, że czujesz się pełen energii i odświeżony. Sprawy komplikują się na poziomie komórkowym i molekularnym. Dlatego właśnie istnieje tak wiele diet i planów żywieniowych opartych na kofeinie.

Regularne spożywanie kofeiny zwiększa uwalnianie hormonu oksytocyny w mózgu. Reguluje ona apetyt i pobudza metabolizm. Ułatwia to spalanie nadmiaru kalorii i tkanki tłuszczowej. U ludzi kofeina blokuje również receptory adenozyny w podwzgórzu. Reguluje ona sen i równowagę energetyczną. Podczas badań, spożycie kofeiny prowadziło do produkcji oksytocyny, która zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości lub nadwagi.

Kofeina ma naturalną zdolność do zwiększania metabolizmu tłuszczów, powodując szybsze utlenianie komórek tłuszczowych. Aktywuje kwasy tłuszczowe i oszczędza glikogen mięśniowy. Oznacza to, że masz energię i czujesz się pełny przez dłuższy czas. Nie do przecenienia jest również termogeniczne działanie kofeiny. Przyspieszając procesy zachodzące w naszym organizmie, „rozgrzewa” nas, podnosząc naszą średnią temperaturę. Prowadzi to do naturalnie przyspieszonego wydalania nadmiaru toksyn.

Oto kilka naukowych powodów, dla których kofeina tak dobrze sprawdza się w walce z nadmiarem kilogramów:

 •     Kofeina podnosi temperaturę ciała, pomagając mu szybciej pozbyć się nadmiaru toksyn i płynów.
 •     Dodaje energii i wytrzymałości, wywołując uczucie sytości i blokując receptory odpowiedzialne za uczucie głodu.
 •     Główna substancja zawarta w naszej codziennej filiżance kawy wspomaga również metabolizm tłuszczów.
 •     Jest również doskonała do aktywnego oczyszczania organizmu.
 •     Kofeina sprawia, że jesteś bardziej aktywny fizycznie.

Szczęśliwy i zadowolony z filiżanką kawy bogatej w kofeinę

Wśród mniej znanych właściwości kofeiny jest jej zdolność do poprawiania nastroju i zwiększania pewności siebie. Jako środek pobudzający centralny układ nerwowy (CNS), powoduje ona, że mózg uwalnia większe stężenie dopaminy, noradrenaliny i noradrenaliny. Wszystkie one sprawiają, że jesteśmy bardziej aktywni fizycznie i poznawczo. Poza tym poprawiają nasz nastrój i sprawiają, że czujemy się szczęśliwi.

Oczywiście musimy uważać z dzienną ilością spożywanej kawy, aby nie osiągnąć odwrotnego efektu. Pamiętajmy, że istnieje coś takiego jak przedawkowanie kofeiny. Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia wielu kaw dziennie, pamiętaj, że objawy odstawienia kofeiny mogą być również dość poważne. Tak więc wszystko musi być z umiarem! W ten sposób osiągniesz równowagę w życiu. Możesz również spróbować jednego z naturalnych rozwiązań kształtujących ciało, które zawierają odpowiednią ilość kofeiny.

Kofeina – nasz pierwszy przyjaciel o poranku i nasz wróg w nocy!

Kofeina to wspaniała naturalna substancja, podarowana nam przez naturę, aby pomóc nam pozostać aktywnymi i czujnymi. Dzięki niej osiągamy najlepsze wyniki w pracy i w życiu towarzyskim. Staraj się jednak zachować umiar w jej dziennym spożyciu. Pomoże Ci to uniknąć negatywnych skutków kofeiny i bardziej cieszyć się jej zaletami. Sprawi to również, że poczujesz się lepiej we własnej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.